Deus Est Machina

  Kabała i Hermetyzm w praktyce

Mysterium Dei

Starożytna mądrość w nowożytnych słowach

Ciało fizyczne i tematy z nim związane

W tej sekcji znajdziesz teksty odnoszące się do naszej fizycznej powłoki, czyli fizycznego ciała i jego odniesienia do rozwoju duchowego. 

Ciało fizyczne to po prostu biologiczny skafander na duszę, wehikuł, w którym dusza podróżuje przez naszą rzeczywistość. Ma swoje własne mechanizmy ułatwiające tę podróż i potrafi wiele działań wykonywać samodzielnie. Dzieciństwo to okres, w którym każdy skafander dopasowuje się do duszy i wypracowuje sobie umiejętności potrzebne duszy do pełnego wykorzystania potencjału tego świata. Zrozumienie tych mechanizmów pozwala objąć nad nimi kontrolę i skierować je na wybrane przez siebie cele. Słynne „Poznaj Siebie” rozpoczyna się właśnie od poznania swojego skafandra…

Jaką rolę pełni fizyczne ciało?

Czyli po co ja tu jestem

1. Rzeczywistość fizyczna

ma tylko jeden cel istnienia: Jest nim stworzenie środowiska, w którym dusza może "smakować" różnych drgań. To inaczej mówiąc symulator, w którym testujemy "co by było gdyby". Sprawdzamy tutaj jak to jest nie być nieśmiertelnym, co by było, gdyby istniało zło i wszystkie inne możliwe gdybania.

2. Rzeczywistość mentalna

Czyli ta, w której istniejemy poza ciałemNie ma żadnych ograniczeń, nie można więc w niej sprawdzić jak to naprawdę jest mieć ograniczenia. Na zasadzie paradoksu "czy Bóg może stworzyć kamień tak ciężki, że nie da rady go podnieść" powstała więc nasza rzeczywistość- pełna ograniczeń, których nie możemy ot tak pokonać. Fizyczny świat posiada pełen zestaw narzędzi wspomagających duszę w tych badaniach, jak pamięć przestrzeni (gdy coś położysz na stole- to tam pozostanie, prawda? Przestrzeń zapamięta gdzie to ma leżeć.)

3. W świecie astralnym

Czyli w rzeczywistości duszy Nie ma tych narzędzi, świat astralny to świat wyobraźni- zatem tak, jak w snach (bo w snach właśnie ten świat widzimy) można być raz tu, a raz tam, przestrzeń nie ma pamięci. Ta rzeczywistość jest tak naprawdę dużo trudniejsza w obsłudze dla młodych dusz- a nasze takie właśnie są. Ludzka dusza jest jedną z młodszych w Nieskończonym Istnieniu, choć zarazem jedną z bardziej doświadczonych.

4. Aby łatwiej zrozumieć

te wszystkie "rzeczywistości" Użyjmy uproszczenia. Prawda bowiem jest taka, że człowiek to bardzo skomplikowane stworzenie, nie da się go opisać w kilku słowach. Tak samo, jak nie da się opisać w kilku słowach budowy na przykład superkomputera. Można jednak uprościć opis. Więc w uproszczeniu składamy się z trzech ciał, pomiędzy którymi są warstwy pośredniczące. Tuż nad gęstością fizyczną jest najistotniejsza ze zdrowotnego punktu widzenia powłoka- zwana przez niektórych ciałem eterycznym. Jest to określenie na wskroś błędne, i z mojego doświadczenia wynika, że używają go tylko ludzie, którzy nie potrafią tych drgań odczuwać, a wypowiadają się jedynie na temat własnych domysłów. Bowiem powłoka ta ma bardzo dużo cech wspólnych z ogniem, z plazmą inaczej mówiąc. I tak powinno się nazywać tą warstwę energii, którą człowiek nosi tuż nad ciałem fizycznym- ciało plazmowe.

5. Ciało eteryczne

To najwyższa z ludzkich powłok Od ciała fizycznego do eterycznego jest jeszcze jak to się mówi "kawał drogi". Ciało plazmowe jest jeszcze zbudowane z energii zmierzalnej instrumentami naukowymi. Można jest na przykład sfotografować (fotografia Kilirianowska), ma fizycznie określone cechy, ma ciężar i twardość. Do tego ciała zalicza się działanie podświadomości, czyli łącznika ciała z duszą, mówi się na nie także "matryca astralna". Ponad ciałem plazmowym jest ciało astralne, czyli emocjonalne. To inaczej dusza.

6. Na temat duszy

I podświadomościZnajdziesz tu osobny artykuł (w zakładce "Dusza"), warto jednak wiedzieć, że zrównanie duszy z podświadomością to także tylko uproszczenie. Podświadomość komunikuje z duszą, jednak aby pozostać w zgodzie z teoriami psychologii Junga można takiego uproszczenia dokonać. Dusza to wewnętrzne dziecko, a podświadomość, to komputer, który służy do komunikacji z tym dzieckiem. Ma więc po trochu cech fizycznego mózgu i niefizycznego ciała astralnego- dlatego jest nieuświadomiony.

7. Ponad ciałem astralnym

Jest ciało mentalneJednak i tutaj jest pośrednik. Zwany matrycą mentalną. Tak, jak matryca astralna zawiera wszystkie nasze reakcje emocjonalne, tak matryca mentalna zawiera nasz sposób myślenia o świecie. Obie matryce na raz stanowią charakter człowieka, obie są nieświadome. Są dodatkiem do człowieka, takim, jak paznokcie, czy włosy. Nie są żywe, ani unerwione, są tylko nicią łączącą ze sobą żywe części. Ciało mentalne to inaczej nasz duch, ciało astralne to dusza.

8. Zarówno dusza jak i duch

Także mają wiele stopni i poziomów Tak samo, jak ciało fizyczne składa się z wielu różnych substancji. Warto też wiedzieć, że ciało fizyczne jest najmniej skomplikowanych ze wszystkich, jest najbardziej prymitywne. Dusza jest organizmem o wiele bardziej skomplikowanym, a stopień komplikacji ducha jest dla nas kompletnie niezrozumiały. Duch to inaczej Bóg- a jak wiadomo wszystkie religie mówią, że "Bóg jest niepojęty", zgadza się? Co prawda niektórzy ludzie porwali się na opis Boga, jak niektórzy rabini chociażby, ale wyszły z tego kompletne bzdury, jak na przykład stwierdzenie, że prawa ręka Boga ma tyle i tyle tysięcy kilometrów, a lewa noga tyle i tyle... mając podstawowe rozeznanie w rzeczywistościach duchowych łatwo poznać kto dzieli się własnymi doświadczeniami, a kto kręci się w kółko we własnej wyobraźni.

9. Drogą rozwoju

Jaką zatem polecam Jest samodzielne poznanie tych rzeczywistości, bez gadania o nich. Człowiek ma tendencję do łatwego wpadania w pułapki ego (a to inaczej system matrycy astralnej) i jedną z nich jest zastąpienie doświadczenia samą teorią. Informacje powyżej podane są pożyteczne tylko podczas samodzielnych prób odczucia swoich wyższych powłok, Wtedy dopiero pojawi się praktyczna kwestia różnicy pomiędzy bardzo wysokim energetycznie ciałem eterycznym, a bardzo bliskim fizyczności ciałem plazmowym.

10. Ciało eteryczne

Jest bowiem najwyższą z ludzkich powłok To kabalistyczny keter- w hermetyźmie zwany eterem. To najwyższa częstotliwość ludzkiego ducha, To ciało przyczynowe, poza czasem i przestrzenią. Pomylenie go z niskim ciałem astralnym to błąd niedostrzegalny teoretycznie, jednak praktycznie to jak pomylić koło samochodu z silnikiem.