Deus Est Machina

  Kabała i Hermetyzm w praktyce

Mysterium Dei

Starożytna mądrość w nowożytnych słowach

mistyka

Magia i Mistycyzm

Aby nie mieć w sobie zahamowań przed rozwojem duchowym warto mieć te dwa słowa wyraźnie zdefiniowane i zrozumiane. Zauważyłem, że wielu utalentowanych ludzi właśnie przez zabobony i zmurszałe definicje zatrzymuje się w rozwoju, lub co gorsza skręca w ciemne zakamarki nauk mistycznych. Wyjaśnimy więc co to jest magia i mistycyzm. Słowo pierwsze pochodzi z języka greckiego, i oznacza „tajemniczość”. Jednak jego znaczenie jest dużo szersze niż samo posiadanie tajemnic. Z kolei „magia” oznacza coś kompletnie innego, niż dziś się powszechnie uważa. Szczegóły poniżej.

Zrozumienie obu tych słów

Pozwala bardzo dużo zrozumieć

Wspomniana tajemniczość czy też „trzymanie języka za zębami”, odnosi się nie do utrzymywania tajemnic – tylko do rozmawiania z duchem, a nie ludźmi. To zniekształcenia i nadużycia spłyciły ten termin do dzisiejszej definicji, czyli do „hokus-pokus” i tym podobnych. Mistycyzm to nazwa najsilniejszego kodu kabalistycznego, jaki w tym świecie można zastosować, mianowicie kodu AMEN. Niewielu ludzi wie co słowo „amen” naprawdę oznacza, a jest to skrót od El Melek Ne’EmaN – co znaczy „król panujący przez wiarę”. Użycie tego kodu w swoich myślach z dodatkiem „to ja jestem…” powoduje użycie całego autorytetu, jakim ludzie dysponują. To nie jest „w imieniu” kogoś, nie powołuje się na nikogo – to mówię ja sam, ja jestem ten król. Po to na końcu modlitw dodaje się amen. I to jest znaczenie mistycyzmu – wskazanie swojej woli przez wiarę, a nie przez siłę. Im więcej się milczy na temat tego, co się w ten sposób osiągnęło, tym energie mistycyzmu stają się człowiekowi przychylniejsze. Jezus mówiąc o krzewie morwy przesadzającym się poprzez wiarę, to dokładnie miał na myśli. Dlatego właśnie milczenie jest złotem. Jeśli znany Ci jest Czytelniku termin „ścieżki mądrości” pozwól, że dopowiem, że najwyższa z tych ścieżek nazywa się właśnie „mistyczna”. Opiera się na wierze, ale w postaci pewności, a nie nadziei. Pewności, że to, czego pragnę już się dla mnie dzieje. Aby tego skutecznie używać człowiek musi zebrać z powrotem od świata swój autorytet, co jest tematem o wiele dłuższym niż jeden artykuł – o tym traktuje cała moja książka właściwie. Ale to jest jedyne znane mi znaczenie mistycyzmu. Mistycyzm, czyli tajemniczość to używanie wiary bez chwalenia się tym po prostu. Powiem to inaczej – możesz drogi Czytelniku minąć na ulicy mistrza nauk mistycznych, kogoś zdolnego do niesamowitych czynów, które uznałbyś za cuda – jednak nie rozpoznasz go w żaden sposób, gdyż zrozumienie mistycyzmu powoduje ogromną skromność. Miniesz takiego kogoś zupełnie nie zwracając na niego uwagi. Popisy i sztuczki cyrkowe nie mają bowiem z mistycyzmem nic wspólnego, a są wręcz jego zaprzeczeniem.

Z kolei słowo „magia”, pochodzi z sanskrytu i znaczy ni mniej ni więcej tylko „mądrość”. Także nie ma wiele wspólnego z „hokus-pokus”. Dzisiejsze zrozumienie obu tych słów jest na wskroś krzywdzące dla ich twórców. Magia to szlifowanie swojego charakteru – jednym z jej filarów jest właśnie mistycyzm. Magia służy do tego, aby stać się szlachetnym, ale nie ze względu na tytuł przed nazwiskiem, tylko na szlachetny charakter. W tradycji Chrześcijańskiej jest powiedziane, że małego Jezusa przywitali trzej królowie – to błąd w tłumaczeniu, pominę czy celowy czy nie – w oryginale jest tam słowo magowie (gr. μάγοι magoi), czyli mędrcy. To dopiero po Soborze Nicejskim magowie stali się królami aby nie psuć obrazu nowej religii, jaką tworzył wtedy cesarz Konstantyn. Słowo Magia oznaczało po prostu mądrość. Uważam, że uczciwie będzie zwrócić mu to znaczenie, a hokus pokus pozostawić dla fantastyki i bajek. Ja bardzo lubię bajki, ale dla swojej córeczki. W dojrzałej logice takie błędy w definicjach, jakie wskazałem powyżej, są bardzo szkodliwe i po prostu niszczycielskie.